درمان ریشه (Endodontic) یا به اصطلاح عامیانه عصب کشی که به اختصار به آن اندو (ENDO) هم می‌گویند راه درمانیست که مربوط به درون دندان می‌باشد. زمانی که پالپ (بافت نرم داخل کانال دندان) و مجرای ریشه ملتهب، آلوده و یا دچار آسیب شدیدی شده باشد درمان ریشه و یا عصب کشی ضرورت می‌یابد.

پس از انجام عصب کشی دندان باید بدانیم چه اقداماتی جهت مراقبت از دندان انجام دهیم تا کمتر دچار عوارض بعد از عصب‌کشی دندان شویم.  

  • پس از انجام عصب‌کشی دندان طبق گفته متخصصان نیاز نیست داروهای خاصی مصرف شود فقط در مواقع خیلی هاد و ضروری میتوان از مسکن‌های ضد التهاب مانند ژلوفن و یا ناپروکسن استفاد کرد. مصرف هر داروی دیگر فقط باید طبق نظر متخصص باشد مانند مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها
  • دستورالعمل‌های پس از عصب کشی را همانطور که دندانپزشک تجویز کرده است به طور دقیق دنبال کنید. بنابراین هرگونه دارویی که برای جلوگیری از عفونت برای شما تجویز شده باید مصرف کنید و از انجام روش‌های خودسرانه‌ی درمان بپرهیزید.
  • به میزان دردهایی که بعد از عصب‌کشی دندان برایتان به وجود می‌آید دقت کنید اصولا دردهای بعد از عصب کشی با داروهای آنتی‌بیوتیک و مسکن از بین می‌رود در غیر اینصورت باید بلافاصله به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
  • منطقه‌ای که تحت درمان عصب کشی بوده است را باید تمیز نگه دارید همچنین باید اطمینان حاصل کنید که در طول درمان عصب کشی و بعد از آن هیچگونه آلودگی به این نواحی نرسد.
  • بعد از انجام عصب کشی مراقب باشید بر روی دندان‌های عفونتی خود در هنگام مسواک زدن و جرمگیری فشار بیش از حد وارد نکنید. همچنین در حد امکان تا مدتی از غذاهای چسبنده و جویدنی استفاده نکنید.
  • بعد از انجام عصب کشی تا مدتی از خوردن مواد غذایی سخت، گرم و سرد اجتناب کنید. زیرا دندان‌ها به طور موقت به غذاهای سرد و گرم حساس می‌شوند پس سعی کنید از غذاهایی با دمای متوسط استفاده کنید.
  • حتماً پس از انجام عصب‌کشی در صورت نیاز و توصیه ی دندانپزشک از روکش روی تاج دندان استفاده کنید زیرا اگر دندان همانطور به حال خود رها شود احتمال عفونت گرفتن دوباره‌ی آن وجود دارد. به علاوه باتوجه به شکننده بودن ساختار دندان قبل از روکش دندان به هیچ وجه بر روی دندان عصب‌کشی شده فشار نیاورید و یا چیزی گاز نزنید. همچنین روکش دندان به جلوگیری از عوارض بعدی درمان ریشه نیز کمک می‌کند.
  • پس از عصب‌کشی مسواک زدن مانعی ندارد ولی استفاده از نخ دندان به دلیل احتمال خارج شدن پانسمان موقت توصیه نمی‌شود البته تا زمانیکه دندان ترمیم و روکش شود.